Varvažovský kříž – unikátní nález

Historická fotografie varvažovského kříže z roku 1808.  Více zde: http://www.primaplana.cz/news/nalez-zniceneho-varvazovskeho-krize-z-roku-1808

Nález zničeného varvažovského kříže z roku 1808

článek publikován Jiřím Burešem na www.primaplana.cz)

O bitvě u Chlumce a Přestanova ze srpna 1813 a následné na Varvažově ze září bylo již napsáno hodně. Avšak není příliš zmínek o němých svědcích uvedených bitev, snad protože se jich do dnešní doby moc nedochovalo. Stará pošta na Varvažově či pomníky bitvy připomínající byly postaveny až po nich.

Do 70. let dvacátého století, však jeden existoval – byl to kamenný kříž na Varvažově z roku 1808. Ten na vyvýšenině u cesty na svém poli nechal postavit rolník Hantschel z Varvažova. Během bitvy byl kříž poškozen střelbou a šrámy od koulí byly viditelné. Kříž utrpěl nejen zásahy koulí, ale krom toho byl během bitvy povalen. Když v roce 1817 ústecký poštmistr Johann Michael Ulbrecht koupil pole, aby zde postavil poštovní přepřahací stanici, rozhodl se opravit i kamenný kříž. Ten po opravě byl následně spolu s novým pruským pomníkem 8. září 1817 vysvěcen.

K dalšímu poškození kříže došlo někdy v 70. letech 20. století, když do něj dle vyprávění místních naboural traktor. Torzo kříže bylo nenávratně ztraceno, avšak asi před 4 lety místní obyvatelé při čištění strže vedle pruského pomníku objevili hromadu čedičových a pískovcových kamenů, které do krajiny zjevně nepatřily, a dříve tvořily nespecifikovanou stavbu. Dle různých informací se mělo za to, že se jedná o pozůstatky pomníku z Dolního Varvažova místním známého jako Roederův hrob, a to protože existují fotografie Roerova hrobu, ale zatím není známa žádná fotografie kamenného kříže z Varvažova.

Až 16. března roku 2013 se podařilo od sběratele získat dosud jedinou známou fotografii varvažovského kříže. Byl to poslední střípek pověstné mozaiky, porovnáním fotografie a pískovcových bloků, jsem zjistil, že máme kompletní spodní část starého kříže složenou ze tří bloků. Tuto informaci potvrzují i stopy po střelbě a čitelný letopočet na jednom z bloků A.D. 1808, které všemu dávají smysl. A tak téměř po 40 letech byl znovu nalezen ztracený kříž.

A po dnešním jednání s příslušnými úřady je pravděpodobnost obnovy tohoto němého svědka událostí roku 1813 poměrně velká.

Autor článku a unikátního nálezu:

Jiří Bureš, velitel 36. IR Kolowrat-Krakowského, místopředseda SVH Ústí nad Labem

Příspěvek byl publikován v rubrice 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář